My všetci sme gorily.

Autor: Štefan Tóth | 17.11.2012 o 15:22 | (upravené 19.1.2013 o 17:13) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  97x

Dnes máme 17. november. Dvadsaťtri rokov po revolúcii a my sme sa vôbec nezmenili.  Nepochopili sme čo je sloboda a zodpovednosť. S nostalgiou sa obraciame k starým dobrým časom, keď nás bili pelendrekmi po hlavách za každý prejav vlastného názor, v lepšom prípade. V horšom prípade nás posielali do Jáchymova. Šomreme na novodobé gorily, ktoré ovládli našu spoločnosť. Možno je naozaj čas sa zamyslieť nad tým, čo nám vlastne priniesol 17. november.

O lepší život nás neobral 89-ty rok, ale 40 rokov komunizmu, ktoré nás odnaučili slobodnému a zodpovednému mysleniu. Zodpovednosti za seba samého.  Porazili sme síce komunizmus, ale bariéra plexiskiel a obuškov nám v hlave zostala. Vyštrngali sme si slobodu, ale zodpovednosť za ňu do svojich rúk zobrať nechceme.

Sloboda a demokracia, možnosť rozhodovať o sebe samom, sloboda myslenia, zodpovednosť za svoj osud, to sú len základy modernej spoločnosti, ku ktorej sme sa pobrali odvrhnutím okovov neslobody a totality. Na tieto hodnoty sme však nedokázali nadviazať. Celá revolúcia mala pre našu spoločnosť skôr romantický charakter, zásadné zmeny stále neprišli. Našu krajinu naďalej ovláda elita spred 89-teho, ktorá sa pretransformovala do novej ľavice, apelujúc na solidaritu a istoty.

Iste je veľkým sklamaním, že tak vytúžená demokracia nepriniesla adekvátny ekonomický pokrok a nárast životnej úrovne. Aj keď makroekonomické ukazovatele hovoria jasnou rečou, ľudia sa z čísel nenajedia. Kto však čakal, že dobehneme tie desiatky rokov stratených v novom socialistickom experimente beztriednej spoločnosti za pár rokov? Divoká privatizácia, prudký nárast organizovaného zločinu, korupcie a klientelizmu, pokles životnej úrovne, inflácia, rozpad starých ekonomických vzťahov, nezamestnanosť - to sú faktory, ktoré spôsobili, že vysnívané ideály sa neuplatnili v reálnej spoločnosti a my teraz pociťujeme hnev a frustráciu. Tie však neplynú z nenaplnených ideálov, ale z iracionálnych očakávaní.

Môžeme si však za to sami. My všetci sme gorily. Klameme, podplácame na úradoch, lekárom nosíme obálky. A keď nám policajti naparia pokutu, naša nová racionalita prevyšuje nad morálnosťou a tak platíme bez bločku pánovi policajtovi. Ak experiment zvaný 17. november nedopadol dobre, z veľkej časti na tom máme zásluhu my všetci. Myslime na to najbližšie, keď budeme platiť pokutu...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.

KOMENTÁRE

Španieli čakali, že sa to stane už skôr. Čo robiť teraz?

Ani Španielsko sa nevie brániť proti koordinovaným vražedným útokom.


Už ste čítali?