My všetci sme gorily.

Autor: Štefan Tóth | 17.11.2012 o 15:22 | (upravené 19.1.2013 o 17:13) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  90x

Dnes máme 17. november. Dvadsaťtri rokov po revolúcii a my sme sa vôbec nezmenili.  Nepochopili sme čo je sloboda a zodpovednosť. S nostalgiou sa obraciame k starým dobrým časom, keď nás bili pelendrekmi po hlavách za každý prejav vlastného názor, v lepšom prípade. V horšom prípade nás posielali do Jáchymova. Šomreme na novodobé gorily, ktoré ovládli našu spoločnosť. Možno je naozaj čas sa zamyslieť nad tým, čo nám vlastne priniesol 17. november.

O lepší život nás neobral 89-ty rok, ale 40 rokov komunizmu, ktoré nás odnaučili slobodnému a zodpovednému mysleniu. Zodpovednosti za seba samého.  Porazili sme síce komunizmus, ale bariéra plexiskiel a obuškov nám v hlave zostala. Vyštrngali sme si slobodu, ale zodpovednosť za ňu do svojich rúk zobrať nechceme.

Sloboda a demokracia, možnosť rozhodovať o sebe samom, sloboda myslenia, zodpovednosť za svoj osud, to sú len základy modernej spoločnosti, ku ktorej sme sa pobrali odvrhnutím okovov neslobody a totality. Na tieto hodnoty sme však nedokázali nadviazať. Celá revolúcia mala pre našu spoločnosť skôr romantický charakter, zásadné zmeny stále neprišli. Našu krajinu naďalej ovláda elita spred 89-teho, ktorá sa pretransformovala do novej ľavice, apelujúc na solidaritu a istoty.

Iste je veľkým sklamaním, že tak vytúžená demokracia nepriniesla adekvátny ekonomický pokrok a nárast životnej úrovne. Aj keď makroekonomické ukazovatele hovoria jasnou rečou, ľudia sa z čísel nenajedia. Kto však čakal, že dobehneme tie desiatky rokov stratených v novom socialistickom experimente beztriednej spoločnosti za pár rokov? Divoká privatizácia, prudký nárast organizovaného zločinu, korupcie a klientelizmu, pokles životnej úrovne, inflácia, rozpad starých ekonomických vzťahov, nezamestnanosť - to sú faktory, ktoré spôsobili, že vysnívané ideály sa neuplatnili v reálnej spoločnosti a my teraz pociťujeme hnev a frustráciu. Tie však neplynú z nenaplnených ideálov, ale z iracionálnych očakávaní.

Môžeme si však za to sami. My všetci sme gorily. Klameme, podplácame na úradoch, lekárom nosíme obálky. A keď nám policajti naparia pokutu, naša nová racionalita prevyšuje nad morálnosťou a tak platíme bez bločku pánovi policajtovi. Ak experiment zvaný 17. november nedopadol dobre, z veľkej časti na tom máme zásluhu my všetci. Myslime na to najbližšie, keď budeme platiť pokutu...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?